Betöltés...
2013. február 27., szerda

Csicsóka a vacsorámban

Ma úgy hozta a sors, hogy feladtam a vércsoport diétán alapuló táplálkozással kapcsolatos érdeklődésem. Tekintettel arra: homlokegyenest mást írtak az egymástól független táblázatok a dió tekintetében, volt amiből hiányzott a cékla, másból a gyömbér ... és még sorolhatnám. Ezért ebből a szempontból nem tudom nektek a vacsorám elmondani. :D

Úgy gondoltam: meg kell osszak veletek  egy csicsókás élményt, hiszen az emberek többségének fogalma sincs arról, mi is az.* (Itt legyen annyi elég: veszteség kihagyni az életünkből. Az csak egy dolog, mi mindenre jó, de nyersen is, főve is, sütve is finom.)

A tények:

Köret: szőlőmag olajon enyhén dinsztelt, pár percig főzött csicsóka, levestől ráöntve bulgurra, még forró korában. Só annyi kell hozzá, amennyi a nyers bulgur + a csicsóka kilónkénti mennyiséghez, csapott evőkanálnyi. Olaj pont ennyi. Víz: a bulgur mennyiségének duplája.

Mérőeszköz nálam: fél literes bögre. Egy bögre gabona, vagy hüvelyes = fél kilogramm alapanyag. Egy kiló csicsóka + fél liter bulgur kb. 10 adag köret.

Amihez készült:

Nagyon apróra vágott, kevéske póréhagyma és hasonló módon vágott gyömbér dinsztelődött együtt. Erre került leveszöldség + zeller + cékla felkockázva. Kevés víz, de csak annyi, hogy oda ne égjen, azt is forrón öntöm a zöldségekre. Az olaj és a só mennyiségi aránya mint a köretnél.

Fűszerként került még bele kevés csombor (borsfű), őrölt kardamom és kurkuma. Ezután lefedtem a kuktát, majd pöfögéstől számított 9 percig főtt. A végeredmény: már nem nyers, de még rágni kell állapot.

Tálalás:

A köretre rátettem két kanálnyi, valódi házi tejből készült aludttejet. A tej tehénből, 3 hete ellett az egyik barátunknál. Garantáltan táp és felesleges gyógyszerezéstől, hormonozástól mentes a mama, lévén Laciék ezt az egy tehenet tartják saját tejellátásukra. Tejből idegennek nem adnak, ismerősnek is csak erős kérésre.

Az aludttejet megszórtam fél maréknyi dióval (se főzve, se pirítva, se darálva, picit pirítani lehet). Erre tettem a fűszeres zöldségeket, annak tetejére vágott zöldpetrezselymet, nyersen aprózott gyömbért, kevés zellerzöldet, nyers csicsókát, fekete retekkel vegyesen vágva.

Az, hogy ebből kinek mi egészséges, szabadon választott. Az aludttej kecskesajtra, juhsajtra szabadon konvertálható. Húsevőknek tejes összetevők nélkül, natúr grillezett hússal tudom javasolni. Utóbbi esetben a vegyes zöldségekből a nyers csicsóka és fekete retek helyett sörretek és jégcsapretek kombó, az egész tetejére facsart citromlével kiváló összetétel.



* A csicsóka (Helianthus tuberosus)
Az őszirózsafélék családjába tartozó gumós évelő, gyógynövény. Észak-Amerikából a 17. század elején került Európába.

Közeli rokonságban áll a napraforgóval. Tavasszal akár össze is lehet őket téveszteni, de később már nem, mert a csicsóka sárga virágai a napraforgóéhoz képest kicsinyek, és jóval később, augusztus elején nyílnak. A növény szára, (azonos talajviszonyok között), a napraforgóénál vékonyabb, és magasabb, akár 3 m magasra is megnő. Magot a csicsóka virága nem érlel, ezért a gumók elültetésével szaporítják.

Gumói, amelyek megvastagodott szárképletek, nem közvetlenül a tövön, hanem 5–20 cm hosszú gyökérrészen találhatók, ezért nagyobb területen helyezkednek el. Héjuk színe lehet fehér, vagy sárga, de leggyakrabban olyan színű, mint a rózsaburgonyáé. A gumók húsa hófehér. Felszínük ripacsos, barázdált, összetett, körömkefével és vízzel tisztítható, hámozni nem szokták.

Termesztése

A csicsóka a nyirkos, üde talajokat kedveli, ahol a talajvíz szintje fél méternél mélyebben van, de a leggyengébb talajokon is megél. Megterem a sekély termőrétegű, kötött, sőt a futóhomok talajú területeken is. Első ültetése úgy történik, mint a burgonyáé. Kataszteri holdanként 5-6 mázsa vetőgumó szükséges. Tavaszra megfogasolják vagy 1-2-szer megkapálják. Ha már több év óta van egy helyen, akkor célszerű megtrágyázni. Gumója a fagy iránt érzéketlen, ezért ősszel nem szedik ki, hanem egyszerre csak annyit, amennyi pár napi felhasználásra elégséges. A szárát ősszel levágják és juhokkal etetik fel. Gumótermése kataszteri holdanként 70-150 mázsa. Éghajlat és talaj iránt csekély igényű. Az egyszer elvetett csicsóka szinte kiirthatatlan, ezért vetésforgón kívül termelik.

Felhasználása

A csicsóka fontos diabetikus alapanyag lehet, íze is hasonlít a burgonyáéhoz, de annál jóval édesebb. A 20-28% szárazanyagot tartalmazó gumókban 14-16% inulin és polifruktozánok (levulóz, szinantrin) vannak. Az ezekből keletkező fruktóz (gyümölcscukor) könnyebben és gyorsabban emészthető a répacukornál. A fruktózt a cukorbetegségben szenvedők szervezete a vércukorszint emelkedése nélkül hasznosítja.

Beltartalmi értékei

A csicsókagumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma gátolja az egyéb szénhidrátok és hízlaló tápanyagok felszívódását, fokozza laktató hatását, és meggátolja a székrekedés kialakulását. Kedvező biológiai adottságait pedig fokozza a kálium, kalcium, magnézium, foszfor és cink ásványianyag-tartalma, a béta-karotin-, B1–, B2-vitamin, niacin-, és C-vitamin-tartalma. Életfontosságú aminosavként: lizin, arginin, hisztidin, cisztin, triptofán, aszparagin található benne. Növényspecifikus anyagai: kolin, betain, szaponin, quercimeritrin. Gumói főleg inulint tartalmaznak, keményítőt csak csekély mennyiségben.

Fogyasztása

Ezt a nálunk méltánytalanul mellőzött gumós zöldséget a nagyvilág elegáns éttermeiben gyakran homár, libamáj, szarvasgomba, nemes tengeri halak, fésűkagyló és más drága ételek társaságában tálalják.

Csak fantázia kérdése, mert szinte minden alapanyagunkkal harmonizál. Fogyaszthatjuk nyersen, salátákban, párolhatjuk, főzhetünk belőle szószokat, kifacsart levéből kitűnő turmixital készíthető – naranccsal, citrommal, mézzel, almával, de köretként csicsókalepényt készítenek, és kelbimbóhoz, csirkéhez adják.

Gyógyhatása

A csicsóka fő hatóanyaga az inulin növényi rostanyag, amely képessé teszi a szervezetet arra, hogy öngyógyító tevékenységének maximumát érje el. A leggazdagabb inulinforrás eddigi ismereteink szerint. Az inulin vízben oldódó nagyméretű rost, amely a bélben sértetlen marad, s így magához vonzza a jó baktériumokat a táplálkozásra. A káros bélflóra tagjai számára viszont az inulin a szaporodást és táplálkozást illetően közömbös. A rossz hatású Clostridium perfringens és sok egyéb káros baktérium inkább a finomított cukor bomlástermékein élnek.

Gyermekkori élelmiszer-allergiák

A gyermekkori élelmiszer-allergiák esetében megállapították, hogy szinte kivétel nélkül a Lactobacillus, az Acidophilus és a Bifidobacteria törzsek lecsökkent számával egyidejű Enterobacteriaceae család túlfejlődése a kiváltó ok. Bélflórát helyreállító beavatkozásként müzlibe vagy gyümölcsléhez adagolt inulinnal az élelmiszer-allergia megszüntethető.

Szív- és érrendszeri betegségek

A koleszterin- és trigliceridcsökkentő hatás elérésének egyik hatékony módja szerint 1-2 evőkanál csicsókaport keverjünk 1-1,5 dl narancsdzsúszba.
Fokozottabb trigliceridképződést segítő hatása a vér szabad zsírsavtartalmának csökkenésével járhat együtt. Ezzel a trigliceridértékek javulnak, amely kedvező szív- és érrendszeri hatást eredményez. A rendszeres csicsókafogyasztással csökkenthető a vér húgysavszintje, így a túltáplálkozásból eredő elhízás, vesekő, köszvény, hipertónia, szívkoszorúér-betegségek megelőzésében kiemelkedő jelentőségű táplálékunk a csicsóka és az abból készült termékek.

Mellrák

Az étrendbe építhető inulin fogyasztása rizikómentes, és könnyedén alkalmazható a rákterápiában. A rákellenes hatás a Lactobacillus béta-glucuronidáz-gátlásán alapul. A béta-glucuronidáz a székletben található enzim a szervezet detoxikáló tevékenységét gátolja abban, hogy az ösztrogén egy kevésbé aktív, illetve kevésbé toxikus formában estriollá alakuljon át. Az ösztrogén toxikus formája ugyanis a mellrák rizikóját növeli. Az inulin a bélflóra normalizálása útján az ösztrogén legtoxikusabb formáját kiiktatja.

Cukorbetegség és elhízás

Cukorbetegség esetében az inulin mint szénhidrát-energiaforrás azért jelentős, mert a vércukorszintet tartós fogyasztás esetén sem emeli. Az inulin metabolizációjához nincs szükség inzulinra, sőt az inzulinfüggőséget is csökkenti, s a vércukorszint beállítását megkönnyíti.

A csicsókagumó fogyasztása azért is előnyös a mai, elhízáson alapuló népbetegségek megelőzésében, mert az inulin molekulahosszúsága miatt nem reszorbeálódik, emberben pedig (az inulináz enzim hiánya miatt) nem bontódik és legfeljebb a vastagbél baktériumflórája képes valamelyest feldolgozni. Így az inulin az emberi táplálkozásban csak ballasztanyagként jön számításba és fogyaszt. A burgonya mellett és helyett mind a népélelmezésben, mind az elhízottak és cukorbetegek diétájában felhasználható és hasznosítható, sőt e betegek még többet is fogyaszthatnak belőle.

Kozmetikumként

A csicsókát kozmetikai készítményekben is alkalmazzák, ugyanis bizonyított a gumó egyedülálló regeneráló, hidratáló, bőrnyugtató, bőrtápláló és frissítő hatása.

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése

Hozzászólásod moderálás után jelenik meg

 
Fel